MAGAZİN Haber Girişi : 13 Temmuz 2022 11:16

TARİHİ KERVANSARAYDA KRUVAZİYER YOLCULARI İÇİN KLASİK MÜZİK DİNLETİSİ

Kuşadası’nın tarihi simgelerinden olan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, kente kruvaziyer gemileriyle gelen yabancı turistler için Kuşadası Belediyesi, Ponant gemi şirketi ve New Faces Travel firmasının iş birliğinde düzenlenen ‘Doğunun Sesleri’ isimli klasik müzik dinletisine ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin kruvaziyer başkenti Kuşadası’na, 2018 yılı Aralık ayında suya indirilen Fransa bayraklı yolcu gemisi 'Le Bougainville', Fransız, Kanadalı ve ABD’li olmak üzere toplam 80 turist getirdi. Gemiden inen turistlerin bir bölümü Efes ve Meryem Ana Evi'ni ziyarete gitti. Büyük bölümü ise kentte kalarak turistik çarşılarda alışveriş yaptı. Kuşadası’ndaki farklı turizm destinasyonlarını da dolaşan ziyaretçiler daha sonra tarihi Kervansaraydaki klasik müzik dinletisine katıldı. Kuşadası Belediyesi, Ponant gemi şirketi ve New Faces Travel firması tarafından gerçekleştirilen ‘Doğunun Sesleri’ isimli dinletide İzmir Senfoni Orkestrası sahne aldı. Konserden sonra Ponant Gemi şirketi Türkiye Genel Acentesi sahibi Yaşar Karadağ turistlere Kervansarayın tarihi öneminden ve Kuşadası’nın güzelliklerinden bahsetti.

Klasik müzik dinletisini kruvaziyer turistlerinin Türkiye’nin kültürünü ve Kuşadası’nı daha yakından tanıması için düzenlediklerini belirten Ponant Gemi şirketi Türkiye Genel Acentesi sahibi Yaşar Karadağ “Kervansaray, tarihi dokusu ve akustik yapısı ile turistlerin Türk kültürünü anlaması için çok güzel bir mekân. Bize Kervansarayı tahsis eden Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e teşekkür ediyoruz” diye konuştu.