SİYASET Haber Girişi : 03 Ocak 2024 09:12

CHP’Lİ BÜLBÜL: HİLAFET ÇAĞRILARININ KARŞISINDAYIZ

CHP’Lİ BÜLBÜL: HİLAFET ÇAĞRILARININ KARŞISINDAYIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Filistin destek gösterilerinde Hilafet çağrısı yapılmasını tepki göstererek, “Hilafet çağrılarının karşısındayız. Bu durum devletin laik yapısına ve anayasal düzenine zarar verebilecek bir eylemdir asla kabul etmiyoruz” dedi.
CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, dün İstanbul’da gerçekleşen Filistin destek mitinginde Hilafet çağrısı yapılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Filistin’e destek gösterilerinde Hilafet çağrısı yapmak, laik Türkiye'nin anayasal düzenine karşı bir eylem olduğunu vurgulayan Bülbül, “Konu Filistin’e destek olmaksa hepimiz varız fakat Filistin’e destek adı altında yapılan Hilafet çağrılarının sonuna kadar karşısındayız. Devletin ve yargı organlarının görevi, anayasal düzene karşı gelen herkese eşit yaklaşmaktır. Anayasal düzeni ihlal edenlerle mücadelede, adalet ve hukukun üstünlüğünün korunması esastır.  Anayasal düzene karşı açıkça Hilafet çağrısı yapanların görmezden gelinip, bu Hilafet çağrısını kabul etmeyen ve tepki gösteren gençlerin gözaltına alınması ve yargılanması, devletin yargıyı ve güvenlik güçlerini bir sopa gibi kullandığını bir kez daha gözler önüne sermiştir.  Bizim milli değerimiz Cumhuriyet’tir ve ilelebet öyle kalacaktır. Devletin laik yapısına ve anayasal düzenine zarar verebilecek eylemleri asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.” dedi.
Yaşanan olayda tutuklanan üniversite öğrencisi Ege Akersoy’un sahipsiz olmadığını vurgulayan Bülbül, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade etti.