KUŞADASI BLD Haber Girişi : 28 Mart 2024 19:56

BAŞKAN ÖMER GÜNEL KUŞADASI’NI ‘YEŞİL PROJELER’LE BULUŞTURACAK

BAŞKAN ÖMER GÜNEL KUŞADASI’NI ‘YEŞİL PROJELER’LE BULUŞTURACAK

Çevrenin ve doğanın korunmasına büyük önem veren Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, sahip olduğu sürdürülebilir turizm anlayışı ile doğal kaynakları daha verimli kullanmak amacıyla yeni döneminde kenti ‘yeşil projeler’le buluşturacak. Hazırlıkları süren yağmur suyu hasadı projesinin yanında yaşama geçirilecek olan Kuşadası Belediyesi GES Yenilenebilir Enerji Yatırımı Projesi ile de güneş enerjinden elektrik üretimine başlanacak.

Kuşadası’nın çevre dostu Belediye Başkanı Ömer Günel, kentin sahip olduğu doğal kaynakları verimli kullanmak, yağmur sularının neden olduğu taşkınların önüne geçebilmek ve kuraklıkla mücadele etmek amacıyla yağmur suyu hasadı yapmak için düğmeye bastı. Çatı oluklarından, bahçelerden ve beton yüzeylerden toplanan yağmur sularının bir depoda biriktirilerek günlük faaliyetlerde geri kullanımı olarak tanımlanan yağmur suyu hasadı, çevreyi ve doğal kaynakları korumak açısından önemli bir işleve sahip. Yağmur suyu hasadıyla toplanan sular, filtre edilerek arındırıldıktan sonra bahçe sulamasında, klozetlerin sifon sistemlerinde ve yangın suyu depolarında kullanılıyor.

YAĞMUR SUYU HASADI

Konu ile ilgili olarak Kuşadası Belediyesi bünyesinde bir ekip kuran Başkan Ömer Günel, yeni döneminde yağmur suyu hasadına başlayacak. Çevre mühendisleri, peyzaj mimarları ve şehir plancılarından oluşan ekip, Kuşadası’nın su odaklı planlanması, mevcut su kaynaklarının etkin bir şekilde yönetilmesi, değişen iklim ile birlikte şiddeti artan taşkın ve kuraklık başta olmak üzere su kaynaklı tüm problemler için kentin hem merkezinde hem de kırsal alanlarında çözümler üretecek. Proje ile Kuşadası Belediyesi tarafından yapılacak olan parklarda ve kentsel donatı alanları altında sarnıç sistemleri ile su depolaması yapılacak.

Kuşadası Belediyesi İzmir, Muğla ve Ordu Büyükşehir Belediyeleri’nin yaşama geçirdiği yağmur suyu hasadı projesini Türkiye’de gerçekleştirecek ilk kıyı ilçe belediyesi olacak. “Kendi kendine yetebilen bir Kuşadası’ hedefi doğrultusunda yaşama geçirilecek proje, başta kuraklıkla mücadele ve kanalizasyon sistemine giden yağmur sularının neden olduğu taşkınların önüne geçebilmek için büyük önem taşıyor. Proje, aynı zamanda su kaynaklarının bilinçli kullanımı konusunda da farkındalık oluşturacak.

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLANACAK

Kuşadası’na su tasarrufu konusunda büyük katkı sunacak olan yağmur suyu hasadı projesinin yanında Başkan Ömer Günel, güneş enerjisi ile elektrik üretmek amacıyla Kuşadası Belediyesi GES Yenilenebilir Enerji Yatırımı Projesi’ni yaşama geçirecek. Proje kapsamında Kuşadası Belediyesi tarafından kurulacak olan güneş enerji santrali ile elektrik üretimine başlanacak. Güneş enerji santralı ile Kuşadası Belediyesi’nin elektrik ihtiyacını karşılanırken, ihtiyaç fazlası enerji de satılarak ek gelir elde edilecek. Böylece yılın 8 ayı güneşli ve ılık bir iklime sahip olan Kuşadası, çevreci ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak amacıyla önemli bir adım atmış olacak.