MANŞET Haber Girişi : 13 Eylül 2023 13:29

S.S. Aydın Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atacan, akaryakıt zamlarını eleştirdi

S.S. Aydın Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Özgür Atacan Akaryakıt zamları balıkçılarımızı olumsuz yönde etkiliyor dedi...

Başkan Atacan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;"Akaryakıt fiyatlarında yaşanan ve süreklilik arz eden artışlar sebebiyle Tüm Balıkçılarımız ve Balıkçılıkla gelirini sağlayan herkesi zor durumda bırakmakta. 
Akaryakıt fiyatının 40 TL yi aşması, girdi maliyetlerindeki bu artışlar,halkımızın uygun fiyatlı balığa erişimini engellemektedir. Devletimizin  almış olduğu ekonomik önlem ve tedbir paketlerini her zaman desteklemekteyiz ancak akaryakıt fiyatlarındaki artışlarda süreklilik arz etmesi balığın yakalanması, nakliye ve navlun gibi pek çok  maliyet kalemini yukarıya taşımakta, Özel bir tüketim içermeyen "ÖTV" BALIKÇILIK FAALİYETİNİN aksine yani, üreten, çalışan, katma değer yaratan, halkımıza en uygun fiyatla balık yedirmek için çaba sarf eden yani kamusal hizmet veren  balıkçılarımızdan yani balıkçı teknelerimizden balıkçılığın desteklenmesi kapsamında, ÖTV'nin  kaldırılması hatta KDV oranınında düşürülmesi gerekmektedir. Bu tür destekler sübvansiyonlar halkımızın uygun fiyata balık yemesine balığa ulaşmasına balıkçılığında SÜRDÜRÜLEBİLİR olmasına vesile olacaktır. Balıkçının da SÜRDÜRÜLEBİLİR olması asıl olandır yoksa denizlerimizde her geçen gün maliyetler altında ezilen bir sektörün eriyerek azalmasını izliyor olacağız.
unutulmamalıdır ki balıkçı barınakları balıkçılarımızın evi,  denizlerimiz ise tarlalarıdır. "