SİYASET Haber Girişi : 23 Kasım 2022 14:42

ÇERÇİOĞLU, “HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

İYİ Parti’nin yerel seçimlerde kazandığı en büyük 2’nci ilçesi Nazilli’nin Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, kurucusu olduğu partisinden istifa etti. Başkan Özcan, Ak Parti Grup Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rozet takmasıyla resmen AK Partiye geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bugün bir sürprizimiz var” diyerek duyurmasının ardından Kürşat Engin Özcan’a rozet taktı. Rozet takılmasının ardından konuşan Kürşat Engin Özcan, “Bu büyük aileye minnettarım” dedi. Özcan’ın parti değiştirmesiyle ilgili konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Milletin oylarıyla seçilip, başka partiye gidenlere hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde Kasım 2017’de yaklaşık 150 MHP’linin eski ilçe başkanı Kürşat Engin Özcan öncülüğünde istifa etmesiyle şekillenen Nazilli siyaseti, Kasım 2022’de yeniden şekilleniyor. 31 Mart 2019’de ilk kez yerel seçimlere katılan ve Türkiye’nin en büyük ikinci ilçesini kazanan İYİ Parti, Nazilli’de siyasi krizlerin bedelini Belediye Başkanını kaybederek ödedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Endonezya’da katıldığı G20 toplantısından dönüşte verdiği röportajda İYİ Parti’nin nasıl hala bu ittifakın içerisinde kalabildiğine dair sözleriyle yaptığı davete ilk katılım Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’dan geldi. 2017 yılında yaptığı öncülükle Aydın siyasetinde önemli rol oynayan ve partinin il genelinde sıçrama yapmasına katkı sağlayan Başkan Özcan, Ak Parti’ye geçti.

KÜLLİYE’DEN ÖZEL ÇAĞRI

Parti içi güç savaşları ve sürekli yaşanan huzursuzluklarla hizmet üretemez hale geldiği iddia edilen Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, TBMM’de Adalet ve Kalkınma Partisi Grup toplantısında bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taktığı rozet ile partiye geçiş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına olumlu yaklaşan Özcan’ın uzun zamandır AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Metin Yavuz ve Bekir Kuvvet Erim tarafından ikna edilmeye çalışıldığı öğrenilirken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden gelen özel yapılan çağrı ile geçişi kabul ettiği öğrenildi.

BAŞKAN ÖZCAN İLE BİRLİKTE 60 LİŞİ DAHA AK PARTİYE GEÇTİ

TBMM’de yapılan Ak Parti Grup Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün sürprizimiz var” demesinin ardından Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’a rozet takıldı. Rozet takılmasının ardından konuşan Özcan, “Tüm dünya ve ülkemiz zorlu bir dönemden geçmektedir. Bu zorlu dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabet etmemek olmazdı. Bu büyük aileye minnettarım” dedi. Başkan Özcan ile CHP’den istifa eden Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ertekin, Meclis Üyeleri Ali Gölgesiz, Bülent Burmaoğlu ve Gönül Öztürk ile bir grup muhtar adına Mustafa Ali Uçar’a da rozet takıldı.

ÇERÇİOĞLU, “HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ASKİ Genel Kurulu’nda Kürşat Engin Özcan’ın İYİ Parti’den istifa ederek AKP’ye katılmasını eleştirdi. Başkan Çerçioğlu masaya yumruğunu vurarak yaptığı açıklamada, “Halkın oyu Cumhur İttifakına değil Millet İttifakına. Ben o bölgede çalıştım, didindim. Milletin oylarıyla seçilip başka partiye gidenlere ben hakkımı helal etmiyorum” dedi.