SİYASET Haber Girişi : 29 Haziran 2024 15:16

Başkan Yılmaz ve Taşyumru’dan, Başkan Arıkan’a sert eleştiri

Başkan Yılmaz ve Taşyumru’dan, Başkan Arıkan’a sert eleştiri

AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Yılmaz ile MHP İlçe Başkanı Mehmet Taşyumru ortak basın açıklaması yaptı. İki başkanın hedefi Söke Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan vardı. Başkan Yılmaz ve Başkan Taşyumru, 6 ayda 6 proje sloganı veren Başkan Arıkan’ın Söke için ne yaptığını sordu.

Kia Haber

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin üzerinden yaklaşık 100 güne yakın bir süre geçti. AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Yılmaz ile MHP İlçe Başkanı Mehmet Taşyumru, seçimler sonucunda 6 ayda 6 proje sloganlarıyla seçim çalışmalarını yürüten ve CHP’den Söke Belediye Başkanı olan Mustafa İberya Arıkan’ı yaptıkları ortak basın açıklaması ile eleştiri yağmuruna tuttu.

Yılmaz ve Taşyumru yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;”Ancak seçimlerin üzerinden 3 aylık bir süre geçmesine rağmen Sayın Arıkan bir türlü belediyeye adapte olamadı.  Bir önceki dönemin başkanı merhum Levent Tuncel hastalığı nedeniyle sık sık izin kullanmaktaydı. Hatta son dönemlerde hastalığının artmasıyla belediyeye uğrayamaz duruma gelmişti. Ancak Sayın Arıkan’ın daha ilk günlerden itibaren,henüz tebrikleri bile kabul edememişken sık sık izin almasının nedenini bilmek Sökeli vatandaşların hakkı.

6 ayda 6 proje sloganıyla göz boyayan Sayın Arıkan, 3 ayda 73 taşınmazın satış kararından başka Söke için ne yapmıştır?

Seçim döneminde vaat edilen projelerden kaç tanesi hayata geçmiştir? Ya da bu projeleri hayata geçirmek adına hangi adımlar atılmıştır?

Söke Belediye meclisinde üstünlüğü bulunan CHP’li belediye başkanı, bu meclis üstünlüğünü Sökenin taşınmazlarının satış kararından başka Söke’nin menfaatine yönelik hangi girişim için kullanmıştır?

Cumhur İttifakının her önergesine red oyu vererek, her soruyu karşılıksız bırakarak; “biz yaptık oldu” mantığıyla kimseye hesap vemeden Sökeyi yönetemezsiniz. Buna ne Cumhur İttifakı olarak biz, ne de Sökenin duyarlı fertleri müsaade etmez.

Söke Belediyesi 3 ayda ne yapmıştır?

  • Söke Belediyesi meclis gündeminde görüşülen 73 adet belediyeye ait taşınmazın satış kararını Cumhur ittifakının red oyu vermesine karşılık oy çokluğu ile meclisten geçirdiler.
  •  Pazartesi günü yapılacak olan Temmuz ayı meclis toplantısı  gündeminde yer alan 6 taşınmazın daha satışı ile ilgili yine oy çokluğu ile satış kararını meclisten geçirecekler. 
  • Ancak bu satışların nedenini, bu satışlardan elde edilen geliri, bu gelirin nerede ve ne için kullanıldığını ne meclisle ne de kamuoyu ile paylaşmıyorlar.

Cumhur İttifakı olarak, bu taşınmazların neden satışa çıkarıldığını ve gelirinin nerede kulanıldığını bilmek istiyoruz. Söke Belediyesi neden durmadan taşınmaz satışı yapmaktadır? Belediyenin ne kadar borcu vardır? Bu satışlardan elde edilen geliri borçlarını ödemek için mi kullanmaktadır? Yoksa planlanan bir yatırım amaçlı ödenek sağlamak adına mı satışlar yapılmaktadır? Bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek Söke belediyesinin asli görevleri arasındadır. 

Bu konunun takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyor, seçimlerden önceki vaatlerle, seçimlerden 3 ay sonrası gelinen noktadaki değerlendirmeyi kamuoyu vicdanına bırakıyoruz.”